Kultowa bohaterka, znana wszystkim z czytanej w szkole podstawowej książki “Ania z Zielonego Wzgórza”, doczekała się, co nie wszystkim wiadomo, dalszych części swoich losów. Łącznie Lucy Maud Montgomery stworzyła aż 9 części przygód rudowłosej Ani, która w dalszych książkach zdążyła dorosnąć, założyć rodzinę i przyglądać się dorastającym dzieciom. Co dokładnie skrywają poszczególne części serii, dowiesz się z dalszej części artykułu.

1. Ania z Zielonego Wzgórza – dziewczynkę poznajemy w momencie, gdy jako 11-letnia sierota trafia na Zielone Wzgórze do Maryli i Mateusza Cuthbert. Jak każde dziecko ma głowę pełną pomysłów, jednak nie zawsze właściwych. Maluje włosy na zielono, a także upija przyjaciółkę Dianę winem. Jednakże powoli dorasta, a śmierć Mateusza zmusza ją do poważniejszego myślenia o życiu.

2. Ania z Avonlea – aby pomóc Maryli, Ania rezygnuje z podjęcia studiów i zaczyna uczyć w szkole. Jak po niedługim czasie okazuje się, że to wcale nie jest łatwe zadanie i młoda nauczycielka musi stawić czoła niegrzecznym uczniom. Jednocześnie coraz bardziej uświadamia sobie, że zależy jej na pewnym chłopaku – Gilbercie Blythe.

3. Ania na Uniwersytecie – dzięki pani Linde, która przeprowadza się na Zielone Wzgórze, Ania wiedząc, że zostawia Marylę w dobrych rękach, wyjeżdża do Kingsport studiować na miejscowym uniwersytecie. Owa część jest przesiąknięta marzeniami, planami i poszukiwaniem miłości.

4. Ania z Szumiących Topoli – po ukończeniu studiów, Ania podejmuje posadę nauczycielki w Summerside. Musi zjednać sobie uczniów, a ponadto rodzinę Pringle’ów. Wszystkie przeżycia będzie opisywała w listach ukochanemu Gilbertowi, z którym łączy ją coraz mocniejsze uczucie.

5. Wymarzony dom Ani – Ania występuje w tej części w roli panny młodej, która spełnia jedno ze swoich największych marzeń i zostaje żoną Gilberta. Tuż po zaślubinach państwo młodzi przeprowadzają się do Glen St. Mary nad Przystanią Czterech Wiatrów, gdzie Gilbert podejmuje praktykę lekarza. Młode małżeństwo poznaje nowych przyjaciół, przeżywa wiele radosnych chwil, ale musi także zmierzyć się z przeciwnościami losu.

6. Ania ze Złotego Brzegu – od ostatnich wydarzeń ujętych w poprzedniej części mija kilka lat. W tej chwili Ania Blythe jest już matką gromadki dzieci. W książce są zawarte także ich przygody i problemy. Rodzina ma do pomocy Zuzannę, którą traktują jak członka rodziny. Sielankę Złotego Brzegu przerywa jednakże przyjazd ciotki Gilberta – Marii Blythe.

7. Dolina Tęczy – owa część jest już w znacznej mierze poświęcona dzieciom Ani i Gilberta oraz dzieciom pastora Mereditha, które razem spędzają radośnie czas w dolinie, którą nazwały właśnie Doliną Tęczy. Pod koniec książki Walter, jeden z synów Ani, ma wizję Srokatego Kobziarza, która w najbliższych latach okazuje się być proroczą…

8. Rilla ze Złotego Brzegu – Rilla jest najmłodszą córką Ani i Gilberta i to z jej perspektywy są opowiadane wydarzenia. Akcja rozgrywa się tuż przed i w trakcie I wojny światowej. Synowie Ani oraz ukochani jej córek wyruszają do Europy, aby walczyć o wolność. Centralnym punktem dnia na Złotym Brzegu jest nadejście prasy i przeglądanie ze strachem list poległych. Rodzina Ani, zanim doczeka końca wojny, będzie musiała zmierzyć się m.in. ze śmiercią oraz zaginięciem.

9. Ania z Wyspy Księcia Edwarda – jest to zbiór opowiadań o życiu dorosłej Ani oraz jej sąsiadów i znacznie różni się od poprzednich części. Ze względu na trudną tematykę jest raczej kierowana do starszych czytelników.
Seria książek o Ani jest zdecydowanie godna polecenia młodszym jak i nieco starszym czytelnikom. Autorka w trafiony, nieprzejaskrawiony sposób opisuje codzienne, ludzkie wzloty i upadki. Książki te potrafią podnieść na duchu, pokazać, że wszystko dzieje się z jakiejś przyczyny, a nawet najskrytsze marzenia mogą się spełnić.