Obecna sytuacja u naszych sąsiadów, Ukraińców, sprawiło, że wiele rodzic, wraz z małymi dziećmi, musiało opuścić swoje bezpieczne domu, i przebyć wiele kilometrów, nawet pieszo, aby dotrzeć do granic Polski, gdzie otrzymali pomoc i schronienie. Ale nie oznacza, że odgłosy spadających bomb, i lęk o następny dzień, nadal minął, dlatego, aby złagodzić stres i traumę, choćby odrobinę, wiele wydawnictw w Polsce zaczęło wydawać wiele książek dla dzieci w języku ukraińskim, lub książki dwujęzyczne, aby dzieci zaczerpnęły nie tylko odrobiny spokoju i rozrywki, ale także wspomóc ich naukę języka polskiego. 

“Afryka Kazika” to fantastyczne książeczka dla każdego dziecka, więc nie dziwi fakt, że szybko została ona wydana w języku ukraińskim, aby także ukraińskie dzieci, zapoznały się z tą historią. 
“Afryka Kazika” to książka, która opiera się na prawdziwych zdarzeniach, a dokładniej na podstawie wspomnień i zapisków Kazimierza Nowaka, który jest głównym bohaterem w książce. Tytułowy Kazik wybrał się na długą podróż po Afryce, aby lepiej zapoznać się z tym kontynentem, ale nie tylko. Kazik chciał przede wszystkim poznać tamtejszą ludność i kulturę. Chciał na własne oczy zobaczyć jak, tamtejsi mieszkańcy radzą sobie w ekstremalnych upałach, jak i skąd zdobywają żywność, oraz kulturę, tradycje i zwyczaje, które bardzo się różnią od tych słowiańskich. Niestety nie każdy dzień przynosił ciekawe podróże, zdarzały się dni, kiedy to główny bohater musiał zmierzyć się z egzotycznymi zwierzętami, oraz przygodami, które mrożą krew w żyłach. 

Aż trudno w to uwierzyć, ale Kazimierz Nowak przebyła całą swoją podróż po Afryce na rowerze. Zapewne dzisiejszemu czytelnikowi trudno to sobie wyobrazić, ponieważ każdy z nas jest już przyzwyczajony do udogodnień motoryzacyjnych i technologicznych, ale w XX wieku tego jeszcze nie było, dlatego Kazik musiał wykazać się ogromną siłą, wytrwałością i zdeterminowaniem, aby zakończyć swoją podróż sukcesem. 

“Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego to książka dla dzieci pełna przygód, na każdej stronie, które trzymają nawet najtrwalszych w dużym napięciu, i będą chcieli jak najszybciej przewrócić stronę, aby dowiedzieć się, co stało się z ich ulubionym bohaterem.